Кошарка игри бесплатни онлајн

Бесплатни онлајн игри

Игра бесплатно онлајн игри кошарка секој ден. Најдобрите кошаркарски натпревар на нашиот сајт за сите фанови на онлајн игри!

Луѓето се секогаш доаѓа со нови спортски. Тоа е причината зошто секоја од нив има своја историја, иако не сите фанови на одреден спорт го знаеме. Ако фудбалски навивачи уште може да даде повеќе или помалку веродостојно одговор за историјата на неговото создавање и формирање, помалку масивна спортски остане надвор од студијата. Говорејќи на кошарката, не може да се каже дека тој има неколку навивачи, но во споредба со фудбалот е втор по број на обожаватели, иако тој има доста смешна приказна, и неговата прва опција во малку наликува на модерна кошарка. Па зошто да не се пополни оваа празнина, и кажете малку за тоа како тој е роден? Во крајот на деветнаесеттиот век, млади луѓе, ангажирање во физичко образование класи, прави гимнастика само досадно. Млади, мобилни организми, тоа беше многу мала и напредни наставниците го знаеше, но не беше во состојба да понуди нешто за возврат, само еден од нив. Во декември 1891 годинаЏејмс Naismith - kolledzhny наставник најде сопствен решение за ситуацијата, и зеде кошеви два, кои претходно биле складирани праски, врзани нив на оградата од балконот во салата. Тој понатаму поделени во два тима Осумнаесет ученици и им ги да ја фрлаат топката и го понуди на кошница. Тимот кој ќе биде во можност да се направи поуспешна снимки во кошница на противниците за некое време и ќе биде победник. Како што веќе рековме, првиот натпревар беше како модерна верзија на малку кошарка - уште не беше на топката на теренот и играчите стои на место, само да го фрлаат едни на други и фрли топката во кошот, од градите или дното нагоре. По успешното фрли, еден играч ја презема надзор на скалите и извади топката од мрежата. Сега оригиналната верзија изгледа прилично слабите и бавно се движат, но Џејмс Naismith тогаш тргнуваат да создаде тим игра, која може да се вклучат голем број на луѓе. Идејата за кошарка бил роден, врз основа на играта "Шатка на карпа» (патка-на-на-рок), во време кога тој беше во училиште. Ова се состои од фрлање мал камен со цел да ја погоди врвот на камен повеќе. Спомнувањето на фактот дека во 1982 година физичко образование учител на другите колеџи - Senda Berenson првпат развиена правилата на игра кошарка за тимот на жените, изјави дека играта не остане без внимание и продолжи да се развива. Во 1936 година, кошарка стана дел од Олимписките програма, и нејзиниот пронаоѓач - Џејмс Naismith бил присутен на игри како гостин на чест. Од 1950 година, Светското првенство кошаркарски натпревар меѓу тимовите на мажите се врши редовно, а во 1953 ним им се придружиле тимови на жените. Тоа е природен, тогаш, дека од популаризација на играта, таа постојано менува правилата. Првиот правила на примерокот за прв пат биле донесени во 1932 година. Но, тие не остануваат исти. Последниот пат кога биле подложени на големи промени, првиот во 1998 година, А потоа во 2004 година, И од тогаш веќе не промени. Кошарка одамна престана да биде привилегија на професионални спортски терени, и се пресели на улиците и компјутерски монитори. Додека некои се расчленети на улица тимови и чукам топката на обрабени рампа асфалт, други се борат во онлајн кошаркарски натпревар со тастатурата или компјутерски глушец. На интернет можете лесно да најдете игра во класичната верзија, како и поединечни епизоди на оваа игра спорт каде што можете да вежбате на фрлање на топката во одреден момент, или дури го користите вашиот омилен трикови на Мајкл Џордан.

Онлајн Игри:

MMORPG игри Онлајн:


Ја играат истата